sawanadiamondnails / BUDOWA PAZNOKCIAGRY 

BUDOWA PAZNOKCIA


Paznokcie
          Paznokcie są płytkami rogowymi tworzonymi przez naskórek, i podobnie jak włosy, zwane przydatkami skóry, zbudowane są głównie z keratyny. Rosną od korzenia, który stanowi odcinek bliższy paznokcia. Paznokieć przylega do zmodyfikowanego naskórka, tworzącego łożysko paznokcia. Komórki nabłonkowe leżące pod tym zagłębieniem intensywnie się dzielą, stanowiąc macierz paznokcia. Macierz przechodzi w naskórek wewnętrzny wału paznokcia, który przedłuża się w naskórek wewnętrzny wału, a jego komórki rogowe wytwarzają obrąbek naskórkowy paznokcia. W paznokciu wyróżnia się brzeg wolny, brzegi boczne i brzeg zakryty wchodzący w fałd skóry zwany zatoką paznokcia.

           W powstaniu blaszki paznokcia biorą udział komórki macierzy, które w wyniku podziałów tworzą stale nowe komórki ulegające stopniowej keratynizacji. W korzeniu paznokcia proces keratynizacji nie jest zakończony i w tym miejscu blaszka paznokcia jest nieprzejrzysta. Obszar ten często wystaje poza wał paznokcia w postaci białawego półksiężyca, zwanego obłączkiem. Barwa paznokci zależy od przeświecających przez nie naczyń krwionośnych.
           Wzrost paznokcia przeciętnie wynosi 3mm na miesiąc, jednak wartość ta może być różna, ze względu na cechy osobnicze i tryb życia człowieka. Np. podczas snu paznokcie rosną wolniej!Na wygląd paznokci wpływa wiele czynników.
           Można np. zaobserwować, iż obłączek różni się wielkością na kciukach obu rąk - z reguły większy obłączek oznacza rękę wiodącą.
           Paznokieć "opiera się" na łożysku, po którym przesuwa się cała płytka podczas procesu wzrostu.

Obłączek

           Jest to lunula czyli białawy obłoczek znajdujący się u nasady paznokcia, jego zabarwienie wynika z tego gdyż nie przylega on mocno do podłoża i stanowi on pomost między macierzą a płytką paznokcia. Wymiary, kształt, zabarwienie obłoczka są rozmaite u różnych osób jednak najwyraźniej przedstawia się on na kciuku.

Macierz paznokcia

         Wzrost paznokcia zaczyna się od korzenia, jest on ukryty pod wałem paznokciowym zakończonym obrąbkiem naskórkowym. To tu również powstaje keratyna, tu znajdują się nerwy, naczynia limfatyczne, krwionośne zapewniające dostarczanie substancji odżywczych do paznokcia. Komórki paznokcia dzielą się w macierzy i w miarę nawarstwiania się masy zrogowaciałej przesuwają się po łożysku paznokcia w kierunku końca palca.

Łożysko i płytka paznokcia

          Widoczna część paznokcia to płytka - twarda, gładka i lekko wypukła pokrywająca koniec palca, która popularnie nazywamy paznokciem, natomiast łożysko paznokcia to tkanki położone bezpośrednio pod płytką. Łożysko nosi paznokieć i go odżywia ale nie przyczynia się do jego wzrostu. W miarę jak w macierzy powstaje keratyna paznokieć wypychany jest w kierunku łożyska gdzie przybiera postać stwardniałej płytki która nie jest już żywą tkanką, nie posiada nerwów ani naczyń znajdujących się w łożysku.

Wał paznokcia

          Warstwa skóry pokrywającej brzeg zakryty paznokcia ze wszystkich stron oprócz wolnego brzegu na koniuszku palca i utrzymująca paznokieć we właściwym położeniu. To właśnie w tym miejscu występują najczęściej infekcje grzybiczne.

Obrąbek naskórkowy

           Obwódka cienkiej tkanki porastająca paznokieć by osłaniać jego nasadę. Stanowi ważną część paznokcia gdyż ochrania delikatną tkankę macierzy oraz komórki tkanki znajdujące się pod płytką paznokcia gdzie formuje się warstwa zrogowaciała. Jej zadaniem jest chronić przed zanieczyszczeniem, bakteriami i innymi mikroorganizmami mogącymi naruszyć macierz i łożysko paznokcia. Przy pielęgnacji paznokcia najważniejsza jest delikatność gdyż zbyt energiczne wycinanie lub odpychanie skórek może uszkodzić paznokieć. Z chwilą kiedy obrąbek zostanie uszkodzony przestrzeń pod wałem paznokcia przestaje być szczelna otwarty jest dostęp dla wilgoci co powoduje idealne warunki dla rozwoju bakterii a co za tym idzie to powstawanie nieprzyjemnych infekcji.

Funkcje paznokci

             Paznokcie pełnią liczne funkcje, mające znaczenie w codziennym życiu:

  • chronią opuszki palców przed urazami;
  • zwiększają zdolności manipulacyjne dłoni, szczególnie w przypadku chwytania drobnych przedmiotów;
  • umożliwiają precyzyjniejsze ruchy palców;
  • zwiększają wrażliwość dotykową palców.
  • służą celom diagnostycznym w przypadku chorób układowych tkanki łącznej i skóry.
ŹRÓDŁO:  www.cosmetic.pl,www.choroby.paznokci.com,www.paznokcie.wiedziec.pl,
www.bryk.pl
 
   BUDOWA PAZNOKCIA
   CHOROBY PAZNOKCI
   GALERIA PRAC
   METAMORFOZY
   Moje Dyplomy
   STEP BY STEP
   ULUBIONE STRONY

STRONĘ ODWIEDZIŁO: OSÓB!


WEJDŹ NA STRONĘ LNC I OBEJRZYJ SUPER PROMOCJE!Paznokcie zdobienia galeria paznokci

 
trwa inicjalizacja, prosze czekac... forum medyczne Gry mmo

Copyright ©2011 by sawanadiamondnails
Zgodnie z Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ZABRANIAM KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA moich prac. Za naruszenie praw autorskich kodeks przewiduje kary grzywny i/lub pozbawienia wolności do lat 2.
Kreator Stron www